Derin nefes nedir?

“Derin” kelimesi nefes söz konusu olduğunda farklı çağrışım yapıyor. “Derin nefes almak” tüm dünya dillerinde “büyük nefes almak” şeklinde algılanıyor. “Derin nefes al” yönlendirmesi kişinin akciğerlerine büyük bir nefes alması ve genellikle ağzını da açarak üst göğüs bölgesini harekete geçirmesiyle sonuçlanıyor. Bu şekilde alınan bir nefes, büyük ve yüzeyseldir ancak derin değildir. Amacınız vücudunuzun her tarafına daha fazla oksijen göndermekse bu şekilde solunum yapmanız tamamen yanlış bir uygulama olacaktır.

“Derin” kelimesi sözlükte “yüzeyden en uzak nokta” şeklinde tanımlanır. Derin solunum bu nedenle aşağıya doğru, akciğerlerin tüm derinliğine nefes almak anlamına gelir. Ayrıca derin solunum, ana solunum kası olan ve göğüs ile karnı birbirinden ayıran diyaframı kullanmayı da içerir. Her nefes alışta ve verişte karın nazikçe genişler ve kasılır. Çaba yoktur. Solunum sessiz, düzenli ve daha da önemlisi burundandır.

En sessiz nefesler bile diyaframı harekete geçireceğinden havayı akciğerlerin derinliklerine indirmek için büyük nefes almak gerekli değildir. Dinlenme halinde karından burun solunumu yaparken nefesinizi duymamalı ve görmemelisiniz. Tersine, “derin” solunum yapmak adına ağızdan yapılan fazla solunum açıkça duyulur olacak ve göğsün yükselip alçalmasına yol açacaktır ancak yine de nefesi akciğerlere derin olarak çekmek mümkün olmayacaktır.