Funda Aşkınoğlu

Oxygen Advantage Türkiye’nin kurucusu ve Oxygen Advantage Master Eğitmeni Funda Aşkınoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunudur. 2014 yılında İrlanda Buteyko Clinic International’da Buteyko Eğitmenliği diploma programını tamamlayan Funda, Buteyko Nefes Türkiye’yi kurdu. 2018 yılında Oxygen Advantage eğitmenliği programını tamamladı.

Misyonu, Buteyko ve Oxygen Advantage metotlarını geniş kitlelere tanıtmak, sağlıklı solunum alışkanlığını herkesin edinmesini sağlamaktır. Her iki metodun da Türkiye’deki ilk eğitmeni olan Funda, ortağı Patrick McKeown ile birlikte yeni eğitmen yetiştiren eğitimler düzenlemektedir.

Patrick McKeown’un yazdığı “The Oxygen Advantage” ve “Atomic Focus” adlı kitapları Türkçe’ye çevirdi. Kitaplar “Oksijen Etkisi” ve “Odaklan” isimleri altında Müptela Yayınları tarafından yayınlandı. Funda’nın yazdığı “Tüy Gibi Hafif Buteyko Nefes Metodu” isimli kitap Nail Kitabevi Yayınları tarafından, “Arda ile Paytak” isimli çocuk kitapları serisi Mandolin Yayınları tarafından yayınlanmıştır.